Nevidna bolečina, s katero živijo bolniki z ankilozirajočim spondilitisom, je dobila svojo pretresljivo in ganljivo podobo, poteze in barve.

Dijaki Gimnaziji Celje Center, program umetniška gimnazija – likovna smer, so sprejeli izziv Društva revmatikov Slovenije in so z likovnimi izdelki upodobili ne le bolečino, ampak tudi moč in ljubezen do življenja, ki jo imajo v sebi bolniki z ankilozirajočim spondilitisom.

 V Sloveniji je ljudi s to revmatično boleznijo, za katero je najbolj značilna vnetna bolečina v križu, okoli 16.000. Zbolevajo predvsem mladi, najpogosteje pred 45. letom starosti. Bolečina ostane na preži do konca življenja in jo na vajetih drži le sodobno zdravljenje.

Petra, Aljaž in Franci so mladim umetnikom odprli svoj notranji svet, del katerega so bolečina in vsakdanje prilagoditve, a tudi zmage, ko kljub neprespani noči in jutranji okorelosti vstanejo, se kljub bolečinam ohranijo v gibanju, se kljub solzam ne pustijo malodušju, želijo dati svojemu telesu vse najboljše, da ne otrdi in se ne sključi, se zavedajo dragocenosti življenja in ne zamujajo lepih trenutkov, hvaležni za vse, česar se drugi ob lahkotnosti bivanja brez bolečine ne zavedamo.

 
GCC-9.jpg
 

Dela niso le plod umetniškega navdiha, ampak so rezultat poglobljenega razmišljanja.

Dijake sta skozi proces raziskovanja in ustvarjanja vodili mentorici Andreja Džakušič in Maja Rak. Ustvarjali so ob glasbi, ki jo je za poglobitev izkušnje izbral njihov ravnatelj in učitelj glasbene umetnosti prof. Gregor Deleja.